Na Mauríciu je možná buď svadba symbolická (tu sa vyžaduje iba sobášny list po svadbe na Slovensku), alebo svadba oficiálna civilná, ktorá je potom na Mauríciu overená apostilou a je platná na Slovensku, podľa vášho občianstva.
Mnoho rezortov na Mauríciu ponúka svadobné balíčky, ale nezaisťujú už doriešenie zákonností potrebných na to, aby sobášny list uznali aj slovenské úrady po vašom návrate z Maurícia. Preto tieto zákonnosti zaisťujeme pre vás my, aby bola vaša svadba na Mauríciu právne platná.
Na Mauríciu je možná buď svadba symbolická (tu sa vyžaduje iba sobášny list po svadbe na Slovensku či v Čechách), alebo svadba oficiálna civilná, ktorá je potom na Mauríciu overená apostilou a je platná na Slovensku alebo v Českej republike, podľa vášho občianstva.
Mnoho rezortov na Mauríciu ponúka svadobné balíčky, ale nezaisťujú už doriešenie zákonností potrebných na to, aby sobášny list uznali aj slovenské a české úrady po vašom návrate z Maurícia. Preto tieto zákonnosti zaisťujeme pre vás my, aby bola vaša svadba na Mauríciu právne platná.
Vyzerá to zložito, ale nebojte sa – celým procesom Vás v pokoji a bez stresu prevedieme 🙂
Najneskôr do 60 dní pred odletom na Maurícius nám zašlite emailom nasledujúce dokumenty pre svadbu na Mauríciu. Pokiaľ plánujete svadbu “last minute” v kratšom termíne ako 60 dní, potom je potrebné požiadať miestne úrady o výnimku, či vám právne platnú svadbu v kratšom termíne odsúhlasia.
Originály dokumentov si veziete so sebou na Maurícius, kde ich odovzdáte svojmu slovenskému alebo českému delegátovi.
1) Snúbenci si musia vybaviť duplikát rodného listu (tzv. výpis z rodnej matriky) s aktuálnym dátumom NIE starším ako 3 mesiace k dátumu svadby.
Vydáva ho vaša rodná matrika v mieste vášho narodenia za poplatok 10EUR (v SR). O duplikát rodného listu môžete požiadať matriku osobne alebo písomne (žiadosť zašlite poštou na príslušný úrad), prípadne vás môžu zastúpiť rodičia či tretia osoba s vašou plnou mocou.
Tieto dokumenty musia byť súdne preložené do angličtiny alebo francúzštiny (preklad zviazaný s originálom as tlmočníckou doložkou). Odporučíme vám prekladateľov za dobrú cenu v okolí vášho bydliska, aby ste nemuseli dokumenty zbytočne posielať poštou.
2) Fotokópie cestovných pasov snúbencov, teda stránka obsahujúca číslo cestovného pasu, fotografiu, dátum vydania a skončenie platnosti. Pozor! Platnosť Vášho pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate z Maurícia!
3) Snúbenci vyplnia žiadosť o svadbu na Mauríciu. Ide o jednoduchý formulár v anglickom jazyku, kde je uvedený termín a miesto vašej svadby a vaše základné osobné údaje. Formulár vám zašleme.
4) Ak ste rozvedení, je potrebné pripojiť zodpovedajúci dokument, teda notársky overenú kópiu Rozsudku o rozvode predchádzajúceho manželstva. Overená kópia musí mať podpis notára alebo osoby na vydanie splnomocnenej, ktorej podpis je evidovaný na Ministerstve spravodlivosti.
Pokiaľ má Rozsudok o rozvode viac strán, odporúčame si na príslušnom Okresnom súde vyžiadať len krátke potvrdenie o rozvode s najdôležitejšími údajmi (mená a dáta oboch rozvedených, dátum a miesto rozvodu, pečiatku a podpis príslušného súdu). Upozorňujeme, že na toto potvrdenie neexistuje žiadny predpisový vzor a jeho vydanie väčšinou závisí od ochoty úradníkov.
Aj tento dokument musí byť súdne preložený do angličtiny, alebo francúzštiny (preklad zviazaný s originálom as tlmočníckou doložkou).
4) Ak ste ovdovelí, je potrebné pripojiť notársky overenú kópiu úmrtného listu zosnulého manžela/manželky.
Aj tento dokument musí byť súdne preložený do angličtiny, alebo francúzštiny (preklad zviazaný s originálom as tlmočníckou doložkou).
5) Podmienky platné pre rozvedené ženy alebo vdovy pred svadbou na Mauríciu:
V prípade, že je nevesta rozvedená či vdova, potom sa svadba na Mauríciu môže konať najskôr 10 mesiacov od rozvodu alebo odo dňa vydania úmrtného listu manžela. Ak si prajete svadbu skôr, potom musí nevesta na vlastné náklady absolvovať lekársku prehliadku na Mauríciu s potvrdením, že nie je tehotná (buď v štátnej nemocnici alebo u súkromného lekára s licenciou a praxou na Mauríciu).
Počas svadobného obradu oddávajúci nevestu oslovuje jej priezviskom za slobodna. Rodné priezvisko nevesty sa objaví aj na sobášnom liste (pokiaľ už skôr nevesta zmenila priezvisko právnym aktom, bude uvedené toto aktuálne priezvisko).
6) Ak nevesta či ženích zmenili meno alebo priezvisko právnym aktom, je vyžadovaný príslušný dokument a jeho súdny preklad do angličtiny, alebo francúzštiny.
7) Ak pár nedosahuje vek 18 rokov k dátumu svadby, je vyžadované čestné vyhlásenie, ktorým sa udeľuje povolenie na konanú svadbu a jeho súdny preklad do angličtiny, alebo francúzštiny.
8) Ak boli ženích či nevesta adoptovaní, musí byť predložený certifikát o adopcii a jeho súdny preklad do angličtiny, alebo francúzštiny.
9) Ak ste sa rozhodli pred svadbou na Mauríciu pre predmanželskú zmluvu, treba ju uzavrieť ešte pred odletom. Pre maurícijský úrad potom snúbenci odovzdajú iba prvú stranu predmanželskej zmluvy so súdnym prekladom do angličtiny, kde notár uvádza, že nevesta a ženích uzatvárajú predmanželskú zmluvu.
Slovenskí občania (na Slovensku zatiaľ nie je termín predmanželskej zmluvy zavedený) majú rovnaký postup, s oficiálnym dokumentom od notára.
Celú svoju predmanželskú zmluvu si vezmite so sebou na Maurícius pre prípad, že by ju na úrade chceli vidieť.
Na Mauríciu snúbenci vždy uvádzajú majetkový režim manželstva, viď nižšie.
60 dní pred svadbou je hraničný termín pre odovzdanie dokumentov, potom ich už úrady nemusia akceptovať. Dôrazne preto odporúčame odovzdať dokumenty s dostatočným predstihom.
YachtWedding – všetko pre svadbu a svadobnú cestu na Mauríciu už od roku 2008
Na Mauríciu je nutné osobne počas jedného pracovného dňa dokončiť všetky právne formality na miestnych úradoch. Tento proces vybavovania všetkých potrebných formalít trvá približne pol dňa.
Na ceste vás bude sprevádzať VÁŠ SLOVENSKÝ alebo ČESKÝ DELEGÁT.
Zaistíme vám transfer vozidlom do Port Louis a sprievod v priebehu vybavovania právnych formalít. Musíte sa tiež zastaviť na Civil Status Office v lokalite vášho ubytovania kvôli zverejneniu svadobnej ohlášky. Upresníte si tu aj čas obradu.
II. Civilný obrad
Civilný obrad vyžaduje prítomnosť vašich dvoch svedkov. Tie vám môžeme zaistiť.
Ak máte svojich svedkov, alebo si ich vyberiete na mieste (známi z hotela atď.), nezabudnite si zapísať mená, miesta a dátumy narodenia týchto vašich svedkov, pretože ich musíte oznámiť úradom v ČR alebo SR po návrate z Maurícia.
III. Majetkový režim manželstva
Na Mauríciu oznámite majetkový režim manželstva, tzv. Matrimonial Regime/Systém, pre ktorý ste sa rozhodli.
Vyberáte z troch majetkových režimov:
Vyberáte z troch majetkových režimov:
1) Právny systém spolupatričnosti majetku (teda spoločný majetok) – The legal system of community of good
2) Právny systém rozdelenia majetku (teda oddelené vlastníctvo) – The legal system of separations of property
3) Manželské vysporiadanie obsiahnuté v notárskom zápise v súlade so spoločným prianím budúcich manželov – marriage settlement embodied in notarial deed in accordance with common wish of the future spouses
Pokiaľ si zvolíte bod 3 spomínaný vyššie, musíte už so sebou mať list vypracovaný vašim notárom.
Pokiaľ ste sa rozhodli uzavrieť tzv. predmanželskú zmluvu, urobte tak pred odletom.
Vysvetlivky k možnostiam majetkových režimov:
Ad 1) Právny systém spolupatričnosti majetku
Občiansky zákonník stanovuje systém právnej spolupatričnosti majetku – to znamená, že pokiaľ budúci manželia nezvolia špecifický manželský systém a pokiaľ uzavrú manželstvo bez určenia toho, ktorým manželským systémom by sa chceli riadiť, je to považované, ako by zvolili právny systém spolupatričnosti majetku.
Právny systém spolupatričnosti majetku, ako je stanovené v Občianskom zákonníku, je spolupatričnosť zredukovaná na „akvizíciu“ vyznačujúcu sa nasledujúcimi vlastnosťami:
(A) S ohľadom na vlastníctvo majetku medzi manželmi je hlavná existencia množstva majetku, ktorý je spoločný pre oboch partnerov a ktorý sa líši od majetku patriaceho osobne každému z nich zvlášť.
Spoločný majetok patrí v stave v divízii (v spoluvlastníctve) obom manželom v priebehu manželstva. V prípade rozvodu alebo súdneho oddelenia je spoločný majetok rozdelený rovným dielom medzi manželmi. Ak je manželstvo ukončené smrťou manžela, alebo manželky, alebo oboch, spoločné vlastníctvo je rozdelené medzi pozostalého manžela/manželky a dediča zosnulého manžela/manželky alebo medzi príslušnými dedičmi oboch manželov, v závislosti od prípadu.
Spoločný majetok sa skladá z „nadobudnutia“, jedná sa o všetok majetok hnuteľný aj nehnuteľný získaný od dátumu svadby každým z manželov, ktorý zákonom nie je výslovne považovaný za osobný majetok. (Skladá sa predovšetkým z majetku zakúpeného peniazmi plynúcimi z príjmov a platov manželov).
Osobný majetok zahŕňa nehnuteľný majetok, ktorý patril jednému z manželov pred uzavretím manželstva alebo ktorý získal manžel či manželka dedičstvom alebo darom po dni svadby. Takýto majetok zostane vo výlučnom vlastníctve toho z manželov, komu patril, alebo ktorý nadobudol tento majetok darom alebo ho zdedil.
(B) Podľa právneho systému spolupatričnosti majetku správa osobného vlastníctva sa líši od správy spoločného vlastníctva nasledovne:
Napríklad manželka slobodne spravuje jej spoločný majetok, ktorý je odvodený z jej zisku, odmeny, zárobku, zatiaľ čo manžel spravuje všetok ostatný spoločný majetok.
Ad 2 – Právny systém rozdelenia majetku a vlastníctva
Ak sa chcú manželia riadiť týmto systémom, musia manželia jasne vyjadriť svoje želanie v súlade s uzavretím ich manželstva.
V rámci tohto systému oddeleného vlastníctva manžel alebo manželka zachováva vlastníctvo majetku, ktorý on alebo ona vlastnil/a pred uzavretím manželstva, a toho majetku, ktorý získa počas manželstva. Každý z manželov môže spravovať takýto majetok a voľne s ním disponovať bez zásahov druhého z manželov, ako by on či ona neboli zosobášení.
V prípade rozvodu alebo rozluky si každý z manželov vezme späť svoj osobný majetok. Ak je manželstvo ukončené smrťou, majetok zomrelého manžela/manželky pripadne jeho dedičovi. Neexistuje rozdelenie majetku.
Ad 3 – Vysporiadanie manželstva začlenené do notárskej zápisnice
Pred svadbou môžu budúci manželia spísať manželskú zmluvu spoločne s notárom, ktorá určí daný systém v manželstve, ktorým sa budúci manželia želajú riadiť (spoločné vlastníctvo obmedzené na „akvizíciu“, všeobecné spoluvlastníctvo majetku, rozdelenie majetku atď.) a ktorá obsahuje všetky dojednania, ktoré považujú za žiaduce.
Budúci manželia majú možnosť zvoliť zodpovedajúci manželský systém, ktorý by chránil ich príslušné práva, za predpokladu, že je nezlučiteľný s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi.
Je zrejmé, že z dôvodu zmluvnej voľnosti danej manželom a širokej škále dostupných manželských systémov nie je možné, aby vláda s ohľadom na hypotetický obsah takéhoto systému radila občanom.
Budúci manželia, ktorí si želajú zvoliť systém zakotvený v manželskej zmluve, by sa preto mali usilovať o informácie o možnostiach, ktoré sa im ponúkajú.
YachtWedding – všetko pre svadbu a svadobnú cestu na Mauríciu už od roku 2008
Po obrade na Mauríciu pre vás zaistíme sobášny list, vrátane apostily. Pokiaľ odchádzate krátko po obrade a ešte nebude sobášny list s apostilou pripravený, zašleme vám ho na vašu adresu.
Maurícijský sobášny list si potom nechajte súdne preložiť do slovenčiny (podľa vašej štátnej príslušnosti).
Ak sú novomanželia v jednom zväzku rôznej štátnej príslušnosti (napr. Slovensko – Česká republika), potom si treba nechať urobiť z maurícijského sobášneho listu notársky overenú kópiu, ktorú dáte preložiť súdnym prekladateľom do príslušného jazyka Vašej štátnej príslušnosti. Novomanželia tak odovzdajú sobášny list vždy v každej krajine, kde majú štátnu príslušnosť (napr. zväzok českého a slovenského občana znamená, že maurícijský sobášny list so súdnym prekladom do príslušného jazyka odovzdáte na matrike v SR aj v ČR).
Pokiaľ si chcete nechať na pamiatku maurícijský sobášny list, urobte si pre seba kópiu, pretože originál si nechá matrika a nevracia ho.
Na registráciu sobáša na úrade v SR budete potrebovať údaje svedkov. Pokiaľ Vám svedkami zaisťujeme my, dodáme Vám ich údaje. Pokiaľ ste si údaje svedkov nezapísali už na Mauríciu, požiadajte nás o údaje Vašich svedkov po návrate domov.
S preloženým sobášnym listom si zažiadajte o registráciu sobáša v SR.
Novomanželia sa spoločne dostavia na matriku v mieste svojho bydliska, kde sobášny list s prekladom a overeniami odovzdajú. Pritom úradu oznámi, kde a kedy sa svadba konala a údaje svedkov.
Na základe toho vám potom slovenská Zvláštna matrika v Bratislave oddaný list. Vydanie trvá cca 4 týždne podľa vyťaženosti úradu.
O nové osobné doklady si potom zažiadajte obratom.
Upozorňujeme, že postup pre právne platný sobáš sa podľa vôle úradov môže zmeniť, rovnako tak aj vyššie uvedené správne poplatky úradov.
YachtWedding – všetko pre svadbu a svadobnú cestu na Mauríciu už od roku 2008
Pozrite sa na rozhovor s našim riaditeľom a zakladateľom Petrom Ulrichom o niektorých základných veciach, ktoré by ste mali vedieť pri plánovaní svadby v zahraničí a samozrejme aj na Mauríciu.
CK YachtWedding, a.s. © 2008-2024 All Rights Reserved | Privacy Policy